Aktualności

11 lipiec 2017
Brytyjskie badanie opublikowane przez "Archives of Disease in Childhood" wykazało, że u otyłych dzieci częściej rozwija się poważna choroba stawu biodrowego - młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej (SCFE).

Brytyjscy naukowcy pod kierunkiem Daniela C. Perry’ego z Institute of Translational Medicine na University of Liverpool przeanalizowali dane zebrane wśród pacjentów brytyjskiej publicznej służby zdrowia, którzy cierpieli na SCFE i mieli mniej niż 16 lat. Dane pochodziły z lat 1990-2013. Wyniki pokazały, że osoby otyłe w młodym wieku oraz te, które miały gorszy statut społeczno-ekonomiczny miały wyższe ryzyko zachorowania na SCFEE.

“To są najlepsze dostępne dowody na związek SCFE z otyłością wieku dziecięcego. Czyni je to jedną z nielicznych chorób związanych z otyłością, które mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne zaczynające się w dzieciństwie” - komentuje naukowiec Daniel Perry. Dodaje, że badanie jego zespołu nie pozwala ostatecznie stwierdzić, że to otyłość jest przyczyną SCFE.

SCFE jest jedną z najczęstszych chorób stawów biodrowych wieku dziecięcego, która prowadzi do ich deformacji. Schorzenie leczy się operacyjnie; pacjenci w wieku nastoletnim lub wczesnej dorosłości mogą wymagać wstawienia protezy stawu biodrowego. Schorzeniu towarzyszą dolegliwości bólowe - w udzie, kolanie oraz stawie biodrowym. Najczęstszym objawem jest ból kolana, jednak jego źródłem jest biodro, dlatego kolano wygląda prawidłowo. Może to przyczyniać się do opóźnień w diagnozie i leczeniu.

Źródło: http://www.pap.pl/ 


Komentarze (0)

Brak komentarzy
powrót
copyright © 2012 Polskie Stowarzyszenie Dietetyków
design by fast4net