Congressus Dietetica 2014

22 styczeń 2014
Prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński- Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych
Temat wykładu: Zastosowanie wybranych mikro- i makroelementów w chorobach nowotworowych
Sesja: Żywienie w onkologii, 05.04.2014r.

Lekarz specjalista w dziedzinie patomorfologii oraz genetyki klinicznej. W 2012 roku znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych naukowców z dziedziny medycyny w Polsce. Badacz nowotworów dziedzicznych, m.in. dziedzicznego raka sutka i jajnika oraz dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego.

W przeszłości ”visiting scientist” w Instytucie Pasteura w Paryżu, Instytucie Wistara i Instytucie Nowotworów Jeffersona w Filadelfii. W 1977 roku został reprezentantem na Polskę i członkiem Komitetu Ekspertów na Europę i Afrykę w programie UICC „Familial Cancer and Prevention" (Międzynarodowej Unii Przeciwko Rakowi). Członek Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. Organizator programu badań nad wykrywaniem nowotworów dziedzicznych dla ludności województwa zachodniopomorskiego, obejmujących ok 1,5 miliona ludzi. W latach 2006 - 2010 członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. .

Autor około 200 prac naukowych na temat klinicznej i molekularnej genetyki nowotworów oraz autorem i koordynatorem kilku projektów unijnych („Rozwój polskiej sieci centrów nowotworów dziedzicznych”,”Rozwój rejestrów syndromu nowotworów rodzinnych w Europie Wschodniej”). W 2009 Za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina. Redaktor czasopisma publikowanego pod auspicjami UICC - „Nowotwory dziedziczne w praktyce klinicznej”. W latach 1998 - 2011 polski konsultant krajowy ds. genetyki klinicznej.

 

 Komentarze (0)

Brak komentarzy
powrót
copyright © 2012 Polskie Stowarzyszenie Dietetyków
design by fast4net